Publikováno

Klávesové zkratky pro váš Mac

Pokud nově přecházíte na Mac, zapomeňte na klávesu „Control“ (nebo jak doporučuje náš Marek – rovnou ji z klávesnice vytrhněte). Přeučte se na „Command“, protože ji budete potřebovat mnohem více. Command na klávesnici poznáte podle znaku ⌘, často jej budete potřebovat i ve spolupráci se shiftem, který má znak ⇧. Prozradí vám to už jen letmý pohled na následující řádky. Tyhle klávesové zkratky se vám budou hodit. Za to vám ručíme.

 • Command + C (⌘C): Zkopíruje vybranou položku do schránky. Zkratka funguje i se soubory ve Finderu.
 • Command + V (⌘V): Vloží obsah schránky do otevřeného dokumentu nebo aplikace. Zkratka funguje i se soubory ve Finderu.
 • Command + Z (⌘Z): Vrátí zpět naposledy provedenou akci. Stisknutím Shift + Command + Z pak můžete akci provést znova, čímž odvoláte, co jste odvolali. V některých aplikacích je možné odvolat a opakovat i více příkazů po sobě.
 • Command + A (⌘A): Vybere všechny položky.
 • Command + X (⌘X): Odstraní označenou položku a zkopíruje ji do schránky.
 • Command + F (⌘F): Prohledá dokument nebo otevře okno hledání.
 • Command + O (⌘O): Otevře vybranou položku nebo dialogové okno pro otevření souboru.
 • Command + P (⌘P): Vytiskne aktuální dokument.
 • Command + S (⌘S): Uloží aktuální dokument.
 • Command + T (⌘T): Otevře nový panel.
 • Alt + Command + Esc: Nuceně ukončí aplikaci.
  Control + Command + mezerník: Zobrazí Prohlížeč znaků, ve kterém můžete vybrat emotikony a další symboly.
 • Shift + Cmd + 3 (⇧⌘3): Zachytí celou obrazovku a uloží ji na plochu
 • Shift + Cmd + Ctrl + 3: Screen se uloží do schránky
 • Shift + Cmd + 4 (⇧⌘4): Zachytí libovolný výřez obrazovky a uloží jej na plochu
 • Shift + Cmd + Ctrl + 4: Screen se uloží do schránky
Publikováno

Test e-mailových klientů na iPhonu

E-mail používá většina z nás dnes a denně. Pro někoho je to strašidlo, pro někoho sběrač newsletterů a pro dalšího hlavní kanál na komunikaci při práci. Někdo si vystačí s e-mailovým klientem od Applu. Ale co se mrknout na další možné alternativy, které nabízí další zajímavé funkce navíc? App Store jich nabízí spoustu, ale který stojí za vyzkoušení? Mrkněte na 4 tipy, které jsme otestovali za vás.

1. GMAIL

Pokud jste aktivní uživatelé služeb od Google, pravděpodobně máte i Gmail. Aplikaci si můžete z App Store stáhnout zdarma. Připojení účtů je velmi jednoduché a provázanost s dalšími službami je velmi intuitivní. Aplikace poskytuje připojení k více gmail účtům. Pomocí chytrých gest dokážete velmi rychle reagovat a vytvářet akce, které vám zrychlí proces správy vaší e-mailové schránky. Z e-mailu můžete například reagovat na pozvánku a přidat si ji do svého Google Kalendáře. Aplikaci Gmail byste měli používat, pokud vlastníte e-mail od Googlu a nejste nároční uživatelé.

Hlavní výhody

 • Jednoduchost
 • Rychlost a intuitivnost
 • Provázanost s dalšími službami
 • Podpora více účtů (iCloud, Outlook, Hotmail, Office 365, Yahoo, IMAP)

Cena: ZDARMA

2. SPARK

Tento e-mailový klient je stále více a více oblíbený mezi všemi iOS uživateli. Spark je zajímavou alternativou k defaultním klientům. Má plno funkcí, které vám ulehčí práci. Mezi nimi můžeme vypíchnout např. seskupování příchozích e-mailů podle typu. E-mailu ve vašem iPhonu dáte vhodný “flag” a ten už se zařadí. Máte mnoho odběrů newsletterů a nemáte chuť si je procházet? Spark je seskupí za vás a vy je jednoduchým gestem pošlete pryč. Dokáže rozlišit, jestli se jedná o důležitý e-mail, nebo právě o newsletter. E-mailům můžete určit prioritu, odložit je na později nebo rychle reagovat, protože vám aplikace nabídne předpřipravené odpovědi. Spark nabízí mnoho integrací. Pokud hledáte svěží vítr pro váš e-mail, tak je Spark tou správnou volbou. Mimo iOS můžete aplikaci Spark používat i na vašem Macu.

Hlavní výhody

 • Inteligentní třídění příchozích e-mailů
 • Prioritizace a flagování e-mailů
 • Nabídka rychlých odpovědí
 • Integrace s aplikacemi třetích stran

Cena: základní balíček ZDARMA

3. AIRMAIL

Další zajímavou alternativou je Airmail, který můžete používat napříč vaším Apple hardwarem. Podobně jako Spark má i Airmail velmi zajímavé funkce. Mezi ty hlavní patří editovatelné akce při swipe u výpisu e-mailů nebo velmi přehledná vlákna konverzací v rozvinuté komunikaci s kontaktem. V neposlední řadě můžete své zprávy uspat a nechat přijít později. Jako většina klientů i Airmail podporuje iCloud synchronizaci s ostatními zařízeními, a proto je užívání ještě jednodušší. Velmi nás zaujal hezký design aplikace, který je srozumitelný a uživatelsky příjemný. Airmail nabízí aplikaci přímo i pro vaše Apple Watch.

Hlavní výhody

 • iCloud synchronizace
 • Editovatelné swipe akce
 • Přehledná vlákna u dlouhých konverzací
 • Design

Cena: v základu ZDARMA

4. MICROSOFT OUTLOOK

Klasika, kterou nemusíme představovat. Zároveň může mnoho Apple milovníků majitel klienta odradit, ale navzdory názvu jde o velmi povedenou aplikaci. Kromě Outlook e-mailu nabízí připojení i dalších možností jako např. Gmail, IMAP a iCloud. Události v kalendáři můžete vytvářet přímo z e-mailů a Outlook podporuje přístup k souborům na úložištích jako Google Drive, Dropbox, OneDrive apod. Pokud tedy hledáte profesionálního klienta, který funguje, tak Outlook určitě vyzkoušejte.

Hlavní výhody

 • Rychlost
 • Přístup k souborům na úložištích
 • Možnost více účtů
 • Inteligentní propojení s kalendářem

Cena: v základu ZDARMA

Váchozí aplikace Mail od Apple v základu určitě vystačí. Ale pokud hledáte zajímavé osvěžení při práci s vaším e-mailem, doporučujeme vyzkoušet jeden z našich tipů. Používáte i vy alternativu k Mailu ve vašem iOS zařízení? Dejte nám vědět.

Publikováno

Jak provést restart iPhonu

Občas se může stát, že se vám iPhone zasekne a nereaguje na dotyk, nejde standardním způsobem vypnout a pak zapnout, popřípadě dělá věci, které by neměl. Nebo naopak nedělá věci, které má. V ten moment je vhodné restartovat iPhone tzv. vynuceným způsobem. Jak se to dělá? Vynucený restart iPhone se často liší model od modelu:

 • pro iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max a novější:
 1. stiskněte a pusťte tlačítko pro zvýšení hlasitosti
 2. stiskněte a pusťte tlačítko pro snížení hlasitosti
 3. držte postranní tlačítko na pravé straně iPhone, dokud se neobjeví logo Apple, pak jej pusťte
 • pro iPhone 7 a 7 Plus:
 1. držte zároveň tlačítko pro snížení hlasitosti (na levé straně telefonu) a tlačítko spánek/probuzení (zapínací tlačítko na pravé straně telefonu)
 2. jakmile na displeji uvidíte logo Apple, můžete tlačítka pustit
 • pro iPhone 6 a iPhone 6 Plus, 6S a 6S Plus, iPhone SE a iPhone 5S:
 1. Stiskněte a zároveň podržte tlačítko pro spánek/probuzení a tlačítko plochy (pod displejem)
 2. jakmile na displeji uvidíte logo Apple, můžete tlačítka pustit

Vynuceným restartem iPhone nepřijdete o žádná data v něm uložená, takže o ně nemusíte mít strach. Vynucený restart je hned po vypnutí a opětovném zapnutí iPhone standardní cestou. Je to taková první pomoc při řešení problémů.

Publikováno

7 důvodů, proč používat ve firmě produkty značky Apple

Pohráváte si s myšlenkou “nasadit” ve své firmě produkty od společnosti Apple? Máte obavy z kompatibility? Slyšeli jste, že něco nejde? Pojďme se společně podívat na 7 hlavních důvodů, proč Apple do firmy ano.

1. PRODUKTIVITA

Hardware i software je u Apple produktů designovaný s důrazem na produktivitu. Vše je navrženo tak, aby zaměstnanci zvládli více práce a nemuseli řešit problémy se svým počítačem, telefonem nebo tabletem.

S Apple produkty vás nečeká žádné dlouhé startování a nabíhání systému, žádné otravné přerušování práce systémovými hláškami. Pro zaměstnance bude práce příjemnější a půjde jim lépe od ruky.

2. NÁKLADY NA PROVOZ

Apple klade důraz na ekologii nejen při balení produktu, ale také při jeho samotném používání. Spotřeba elektrické energie a tedy i náklady na provoz těchto zařízení jsou stlačeny na naprosté minimum při zachování vysokého výkonu.

Podobně je to i s náklady na software. Softwarové aktualizace a nové verze operačních systémů jsou zdarma a ušetřit lze i na antiviru – ten totiž není třeba (samozřejmě pokud to přímo nevyžaduje vaše firemní interní směrnice).

3. HODNOTA ZAŘÍZENÍ

Počítače a telefony značky Apple si drží hodnotu mnohem déle než konkurenční platformy jako třeba počítače s operačním systémem Windows nebo mobilní telefony s Androidem.

Server bankmycell.com sledoval vývoj hodnoty mobilních zařízení v čase a zjistil, že hodnota androidů klesá rychleji než jablečných telefonů. Zatímco hodnota iPhonu za rok klesne průměrně o 23,45 % a za dva roky od uvedení o 45,46 %, Android se na polovinu původní ceny dostane už za rok.

4. BEZPEČNOST

Bezpečnost vašich dat je pro Apple velké téma a dává si na ní opravdu záležet. Mechanismy jako Touch ID, Face ID vám zpříjemní používání silných hesel, aniž byste je museli pokaždé zadávat. Ale screen vaší tváře ani sejmutý otisk prstu neopustí váš iPhone. Vaše biometrická data se nikam neodesílají a ani Apple k těmto datům nemá přístup.

Bezpečnostní aktualizace vydává výrobce po celou dobu životního cyklu zařízení a jdou přímo od Apple do vašeho telefonu nebo macu.

Mechanismů a funkcí, které slouží k ochraně dat, je v systémech iOS a macOS nespočet. Mezi hlavní patří např. šifrování dat File Vault, dvoufaktorové ověřování, Secure Enclave, který se stará o ověřování pomocí biometrických údajů, a mnohé další. Bezpečnosti se určitě budeme podrobněji věnovat v některém z budoucích článků.

5. KOMPATIBILITA

To, že Apple není kompatibilní s ostatními operačními systémy a aplikacemi, už dávno není pravda. Ať už jde o připojení do firemní sítě, VPN, dokumenty ve formátu Office, PDF, připojení do domény, ověření vůči Active Directory, přístup na sdílené složky nebo síťové prostředky. Bez problémů.

Většina aplikací a úkolů má svou alternativu pro macOS a dovoluje tedy práci bez omezení. Ano, jsou odvětví, ve kterých Apple není jako ryba ve vodě, ale vše jde řešit. A v dnešním světe cloudových a online služeb dokonce většinou ani není aplikace potřeba. Stačí solidní připojení k internetu a můžete se práci věnovat naplno.

6. NÁROKY NA SPRÁVU

Osvědčilo se, že firmy, které používají pro svůj business Apple platformu, mají menší (nebo dokonce žádné) interní IT oddělení. V případě potřeby změny nastavení nebo funkcionality lze všechny počítače jednoduše na dálku spravovat. A vůbec pro svůj chod vyžadují méně odborných zásahů.

7. DOJEM

První dojem je důležitý. Apple zařízení prostě dobře vypadají. Uznejte sami, jak na vás působí, když přijdete do firmy a hned na recepci vás zaujme pohled na čistý stůl s iMacem? A co teprve v open office, kde pracuje klidně i 50 lidí?

Publikováno

Jak udělat screenshot na iPhonu

Velmi často se může hodit udělat si snímek obrazovky na iPhonu – tzv. screenshot. Ten vyfotí obrazovku se vším, co je aktuálně na ní, a uloží ji. U různých iPhonů se screenshot pořizuje různými způsoby. Pojďme se podívat, jak tomu u jednotlivých modelů je:

IPHONE X A NOVĚJŠÍ

 1. stiskněte zároveň tlačítko pro zvýšení hlasitosti a boční tlačítko na opačné straně telefonu
 2. tlačítka hned poté uvolněte
 3. screenshot se v podobě miniatury zobrazí vlevo dole na displeji

IPHONE 8 / 7 / 6

 1. stiskněte zároveň boční tlačítko a tlačítko plochy
 2. tlačítka hned poté uvolněte
 3. screenshot se v podobě miniatury zobrazí vlevo dole na displeji

IPHONE SE, 5S A STARŠÍ

 1. stiskněte zároveň horní tlačítko a tlačítko plochy
 2. tlačítka hned poté uvolněte
 3. screenshot se v podobě miniatury zobrazí vlevo dole na displeji

 

Právě vyfocenou miniaturu můžete ihned editovat, anotovat, oříznout, přeposlat a mnoho dalších akcí, které vám systém dovolí. Pokud ji chcete jenom uložit a pracovat s ní později, stačí s miniaturou pohnout směrem doleva, tím zůstane uložená v telefonu. Uložené snímky obrazovky naleznete v aplikaci Fotky mezi posledními nebo případně v té samé aplikaci, ale v albu Snímky obrazovky.